top of page

Case study – społeczna odpowiedzialność biznesu. Program EKO-Zdrowie aktywizuje dzieci i dorosłych

KGHM Polska Miedź S.A. to jedna z największych polskich firm i jeden z największych pracodawców na Dolnym Śląsku. Tam też koncentruje się działalność spółki. Razem ze spółkami grupy kapitałowej KGHM zatrudnia ponad 30 tysięcy osób w Polsce i za granicą. Spółka znana jest głównie z wydobycia miedzi, lecz produkuje także inne cenne surowce – m.in. srebro, molibden i złoto.
Społeczna odpowiedzialność i zrównoważony rozwój to dziś ważne elementy działalności biznesowej. Firma, która dba o rozwój własnej organizacji, musi uwzględniać działania, których celem jest osiągnięcie równowagi między dochodowością przedsiębiorstwa, a szeroko rozumianym interesem społecznym. Dlatego też od lat KGHM aktywnie angażuje się w przedsięwzięcia na rzecz lokalnych społeczności, określane z angielskiego jako działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. CSR). Wyjątkowego znaczenia takie inicjatywy nabierają w branży wydobywczej, wyraźnie wpływającej na kształt krajobrazu i środowisko naturalne.

Jednym z programów zainicjowanych przez KGHM jest EKO-Zdrowie. W ramach tej inicjatywy od 2014 roku wśród mieszkańców regionu promowane są profilaktyka zdrowotna, aktywny styl życia, rekreacja i zdrowe odżywianie. Warto dodać, że udział we wszystkich projektach programu EKO-Zdrowie jest bezpłatny.


- Jesteśmy firmą szanującą oczekiwania naszych interesariuszy. Jako „dobry sąsiad” dbamy o potrzeby mieszkańców regionu – jednego z najważniejszych interesariuszy spółki – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, Dyrektor naczelny ds. Komunikacji - Dlatego działania programu EKO Zdrowie prowadzimy tak szeroko. Adresatami programu są zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli oraz seniorzy.


To niezwykle cenna inicjatywa, bowiem brak systematycznej aktywności ruchowej i niewłaściwe nawyki żywieniowe prowadzić mogą do otyłości, ocenianej przez lekarzy mianem światowej epidemii. Przyczynia się przy tym do powstawania licznych chorób o charakterze przewlekłym.


Nauka pływania dla zdrowego kręgosłupa


Do dzieci między 5. a 10. rokiem życia adresowane są zajęcia z nauki pływania. Pływanie pomaga zadbać o prawidłową postawę ciała i skorygować skrzywienie kręgosłupa, dlatego jest polecane właśnie dzieciom. Młodzi mieszkańcy trenują pod okiWant to add a caption to this image? Click the Settings icon. em instruktorów z klubów pływackich. W dotychczasowych edycjach z tej formy zajęć skorzystało ponad 2000 dzieci. Dla wielu uczniów zajęcia z nauki pływania finansowane przez KGHM stanowiły często pierwszy kontakt z tym sportem. Tegoroczna edycja startuje już w kwietniu w sześciu miastach regionu: Chojnowie, Głogowie, Legnicy, Lubinie, Polkowicach i Rudnej. W każdym z miast uczestniczyć może maksymalnie 60 dzieci w dwóch 30-osobowych grupach. Wykwalifikowani instruktorzy z klubów pływackich regionu, przekażą wiedzę z zakresu podstawowych technik pływania i bezpiecznych zasad poruszania się w wodzie.


Promocja zdrowia poprzez autorytety


Bardzo silnie na motywację i wyobraźnię młodzieży oddziałują przykłady sportowych

sukcesów. KGHM jest sponsorem pochodzącego z Głogowa pływaka Radosława Kawęckiego, mistrza świata i Europy w stylu grzbietowym. Dzięki tej współpracy młodzież bierze udział w inspirujących spotkaniach ze sportowcem, ma okazję z nim nie tylko porozmawiać, ale także trenować. Wielu kibicom lubiński potentat znany jest z zaangażowania w klub piłkarski KGHM Zagłębie Lubin, grający w ekstraklasie. Przy zaangażowaniu trenerów tego klubu w 10 miastach regionu zorganizowano już trzy edycje zajęć piłkarskich dla nastolatków.


Spacerem do zdrowia


Już w kwietniu i maju w pięciu miastach Zagłębia Miedziowego: Chojnowie, Głogowie, Legnicy, Lubinie i Złotoryi, rozpoczną się zajęcia nordic walking adresowane do osób, które ukończyły 35 lat. W każdym ze wspomnianych miast utworzone zostaną maksymalnie 30-osobowe grupy uczestników, prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Ponadto w ramach zajęć, każda z grup weźmie udział w wykładach poświęconych świadomemu wyborowi produktów żywieniowych oraz nordic walking jako formie zapobiegania i leczenia depresji. Ten typ aktywności działa na organizm tak jak bieganie, ale nie obciąża nadmiernie stawów i kręgosłupa.


Treningi dla zrzucających wagę


Do osób w wieku 18-55 lat kierowane były zajęcia pomagające zredukować nadwagę. Start zajęć fitness poprzedziły badania lekarskie uczestników. Trzymiesięczne zajęcia w dwóch grupach połączone były z konsultacjami z dietetykiem i lekarzem.


Seniorzy na start


W ramach programu EKO-Zdrowie, KGHM dba również o osoby w wieku senioralnym. Dlatego też jesienią ubiegłego roku uruchomiony został projekt gimnastyki rekreacyjnej z użyciem specjalistycznych hamaków, realizowany z Fundacją Wspierania Kultury Ruchu OCELOT. Udział w projekcie poprzedziła kwalifikacja lekarza rehabilitanta. Ćwiczenia mają pomóc osiągnąć możliwie jak największą elastyczność ciała oraz usunąć napięcia i sztywności powstałe na skutek braku aktywności fizycznej.

- Zainteresowanie wśród seniorów było ogromne. W projekcie wzięło udział 90 osób w wieku 60 – 80 lat, a zajęcia prowadzone były w Lubinie i Legnicy – mówi Sylwester Peno, koordynator Programu EKO ZDROWIE - Projekt kontynuujemy - w nieco innym przedziale wiekowym i w innych miastach, ale zajęcia ruszają już na początku kwietnia i potrwają do końca czerwca.

Ważnym elementem ćwiczeń jest profilaktyka lub spowolnienie postępowania zwyrodnień w obrębie narządów ruchu. Uczestnicy wzięli także udział w konsultacjach medycznych oraz sesjach grupowych z coachingu zdrowia, który miał za zadanie wspierać seniorów w zdobywaniu pewności siebie, wzmocnieniu zaangażowania i motywacji do zmiany.

MK

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page