top of page

Zakażeniom przeciwdziałamy systemowo

Rozmowa z Wojciechem Sobczykiem, Cluster Division Managerem Healthcare Poland and Baltics, Ecolab Co określiłby Pan jako szczególnie istotny obecnie temat w kontekście ochrony zdrowia, zwłaszcza w szpitalach?

Z pewnością jednym z takich tematów są zakażenia szpitalne, które wg ECDC dotykają 1 na 18 pacjentów leczonych w europejskich szpitalach (https://ecdc.europa.eu/en/healthcare-associated-infections-acute-care-hospitals/surveillance-disease-data/report). Ten problem nie dotyczy więc jedynie Polski. Jest powszechny na całym świecie, także w krajach wysokorozwiniętych, w których już od dawna inwestuje się w bezpieczeństwo i jakość w placówkach służby zdrowia.


Polskie szpitale inwestują w podnoszenie jakości?

Tak, zaczyna to być widoczne. Jest to jednak taka dziedzina, w której trzeba być na bieżąco z nowymi możliwościami i stosować rozwiązania systemowe.


Jak więc sprawić, by opieka nad pacjentem była bezpieczna? Czy da się pogodzić inwestowanie w jakość z ograniczeniami budżetowymi w szpitalach?

Moim zdaniem możemy osiągnąć więcej wykorzystując już istniejące zasoby, jeśli postępujemy zgodnie z procedurami i udoskonalamy sposób świadczenia opieki. Audyty, które rejestrują zachowania personelu oraz indywidualnie dopasowana oferta, pozwalają na analizę praktyk sprzątania i zużycia preparatów. Patrząc tylko od strony ekonomicznej, początkowa inwestycja w systemowe rozwiązania zwraca się szybko w różnych obszarach. Oszczędności biorą się z optymalizacji zużycia preparatów, zmniejszenia ilości zakażeń, a co za tym idzie z niższych wydatków na przedłużoną hospitalizację chorych i przede wszystkim mniejszego zużycia drogich antybiotyków. Ograniczeniu ulegają zakażenia, a więc i koszty odszkodowań dla pacjentów, prowadzenia spraw przez prawników czy ubezpieczenia szpitali.


Jak Ecolab wpisuje się w szerszy kontekst ekonomiki zdrowia?

Naszą misją jest zmniejszanie ilości zakażeń oraz poprawa efektywności operacyjnej szpitali.

Jestem w pełni świadom problemów związanych z epidemiologią i bezpieczeństwem pacjentów. Rozgłos nadawany zakażeniom szpitalnym sprawia, że problem znajduje się w centrum uwagi, zwłaszcza zatroskanych bliskich. Jednak można zapobiegać rozprzestrzenianiu się groźnych bakterii, w tym również tych odpornych na antybiotyki jak Klebsiella pneumoniae potocznie zwana superbakterią, poprzez poprawę poziomu higieny rąk i powierzchni, dzięki szkoleniom personelu i odpowiednim procedurom. Zwiększanie świadomości pracowników opieki zdrowotnej poprzez szkolenia musi iść w parze z dowodami naukowymi i profesjonalnym podejściem do utrzymania higieny – to przynosi mierzalne efekty.

Jakich rezultatów mogą się spodziewać szpitale korzystające z systemowych rozwiązań w zakresie zapobiegania zakażeniom? Przede wszystkim oferujemy rozwiązania oparte na ocenie potrzeb klienta. Narzędziem służącym do tego jest analiza wstępna, przeprowadzana bezpłatnie w siedzibie klienta. Składają się na nią wywiady, obserwacja i badanie przy użyciu opatentowanej technologii. Dzięki temu poznajemy faktyczne potrzeby danego szpitala czy oddziału. Następnie powstaje plan działania – indywidualnie dopasowany, zgodny z wynikami analizy wstępnej. Zawiera on najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie mycia i dezynfekcji w środowisku szpitalnym. Eksperci firmy Ecolab przystępują do wdrożenia programu, który obejmuje technologię, serwis, szkolenia oraz analizę danych. Stale mierzymy i weryfikujemy postęp, używając do tego aplikacji o takim samym poziomie bezpieczeństwa, jak w przypadku szyfrowania danych kart kredytowych. Nasi eksperci są wszechstronnie przeszkoleni. Stosujemy się przy tym do najnowszych wytycznych, na przykład opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) czy Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).


Ecolab Healthcare jest Partnerem programu Bezpieczny Szpital Przyszłości.

תגובות


bottom of page